Między 15, a 18 grudnia 2016 roku trwał Weekend Zamknięcia Programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, podczas którego zaplanowano szereg atrakcji oraz wydarzeń związanych ze sztuką, teatrem oraz muzyką. Weekend Zamknięcia rozpoczął Festiwal Przyjaźni, a kolejnym wydarzeniem muzycznym był festiwal WROsound. Za nami także widowisko „Niebo”, które odbyło się w Hali Stulecia oraz słuchowisko z udziałem Małgorzaty Foremniak, Roberta Więckiewicza i Arkadiusza Jakubika. Mieszkańcy Wrocławia oraz turyści odwiedzali liczne wystawy, galerie i muzea m.in. Pawilon Czterech Kopuł, Galerię na Dworcu Wrocław Główny, Muzeum Narodowe, Muzeum Miejskie czy Centrum Historii Zajezdnia. Gościli także w restauracjach, w których próbowali wrocławskich specjałów. Ich uwagę przyciągały również parady i występy uliczne np. parada kolędników ze Lwowa. Wiele osób wzięło chętnie udział w ogromnym Silent Disco zorganizowanym po zakończeniu ostatniego widowiska „Niebo”. Weekend Zamknięcia Programu proponował poza tym szczególne uroczystości: premierę spektaklu „Trubadur” Verdiego, 15-lecie wrocławskiego zespołu OCN oraz 10-lecie Chóru Narodowego Forum Muzyki.
Więcej szczegółów na temat wydarzeń mających miejsce w Weekend Zamknięcia znajduje się na stronie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Podsumowanie drugiego dnia z zamknięcia Programu można obejrzeć w krótkim filmie poniżej:
Zainteresowanych odtworzeniem lub przypomnieniem ceremonii Zamknięcia Programu zachęcamy do obejrzenia dłuższego filmu z uroczystości:
Na stronie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 pojawiły się pierwsze podsumowania całorocznych wydarzeń!
-W 2 tysiącach wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 uczestniczyło 5,2 mln osób (od czerwca 2015), projekty ESK Wrocław 2016 współtworzyło 170 tysięcy ludzi, w tym 2000 wolontariuszy. W mediach ukazało się ponad 100 000 publikacji, audycji i programów telewizyjnych. Europejska Stolica Kultury 100 razy prezentowała się także za granicą – we wszystkich zakątkach świata od Japonii i Korei Południowej, przez Kazachstan i Ukrainę po Hiszpanię – czytamy na oficjalnej stronie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (źródło: ESK Wrocław 2016).
Ponadto w podsumowaniu podkreślono, że o sukcesie Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu świadczą nie tylko liczby, ale także ludzie, w tym zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy w ciągu roku angażowali się w organizowane wydarzenia, brali udział w uroczystościach, aktywnościach i spotkaniach. Wspólnie tworzyli Europejską Stolicę Kultury w dolnośląskim mieście, nie zawodząc liczną frekwencją.
Więcej o wstępnym podsumowaniu Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu można przeczytać na oficjalnej stronie Programu, na której dostępne jest już wideo podsumowujące:
Ostatnie dni Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu 2016!
Wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury we Wrocławiu w roku 2016 naprawdę dobiegają końca. Liczymy, że ten obfity w różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne rok, będzie długo przez wszystkich wspominany. Mamy również nadzieję, że aktywność kulturalna, artystyczna czy kreatywna w dolnośląskim mieście rozwijać się będzie w kolejnych latach.
Do końca grudnia 2016 można jeszcze oglądać wystawę pt. „Wrocławska Europa” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbywającą się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
– Pierwsza w historii muzealnictwa wystawa prezentująca mało znaną dziś twórczość Bartholomaeusa Strobla – malarza działającego we Wrocławiu w XVII w. i uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów Europy Środkowej. Przypomniana zostanie również postać biskupa Karola Ferdynanda Wazy, wyjątkowego mecenasa sztuki, dzięki któremu XVII-wieczny Wrocław był miejscem szczególnym na mapie kulturalnej Europy – wyjaśnia opis umieszczony na stronie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (źródło: ESK Wrocław 2016).
Więcej informacji o wystawie znajduje się tutaj.